bilim

Hayvan Embriyolojisi

Embriyoloji, döllenmiş bir yumurta hücresinden ergin bir bireyin oluşması ile ilgili olaylarla uğraşan biyolojinin bir dalıdır. Döllenmiş bir ovum, yani zigot, haploit bir yumurta hücresiyle haploit bir sperm hücresinin birleşmesiyle oluşan tek bir hücredir. Tek hücreli zigottan oluşan hücreler birçok yönde farklılaşarak beraberce ergin bir bireyi oluştururlar. Hücreler farklılaşarak kas, sinir, karaciğer, böbrek ve salgı bezleri ya da gonadlarda bulunan özelleşmiş hücre tiplerini oluştururlar. Ergin bir hayvanda bulunan tüm farklı hücrelerin hepsi tek bir döllenmiş yumurta hücresinden yani “zigot”tan oluşmuştur.

Döllenmiş yumurtadan ergin vücut şekline doğru olan gelişmede iki ana süreç işler.

Birincisi hücre sayısında görülen çok büyük artıştır. Hücre sayısındaki bu artış daha önce mevcut hücrelerin mitoz bölünmeleri ile sağlanır. Hücre sayısındaki artma genellikle total hücre materyalinde de bir artmayı, bu da herhangi bir kaynaktan besin kullanımını gerektirir.

İkinci süreç farklılaşmadır. Gelişme süresince hücreler sayılarını artırmaları yanında yapı ve fonksiyonlarını da değiştirirler. Hem birbirlerinden, hem de kendilerinin daha önceki durumlarından farklılık gösterirler.

Kategoriler:bilim, Biyoloji

Tagged as:

Yorumunuz

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.